چگونه در مک اپل ، در کنار OS X ویندوز ۱۰ داشته باشیم؟

0

بعد از انتشار ویندوز ۱۰ رسمی مایکروسافت و استقبال میلیونی کاربران از این ویندوز باعث شده است که همه ی کاربران از آن استفاده کنند اما بعضی مسائل برای کاربران سخت است و نیاز به یک آموزش دارد. به عنوان مثال اگر شما از سیستم عامل مک شرکت اپل استفاده می کنید و قصد دارید سیستم عامل ویندوز ۱۰ را بر روی پلتفرم خود نصب کنید. 

نکته: قبل از هر چیز اگر آشنایی کامل با این تغییرات را ندارید از سیستم عامل خود بک آپ بگیرید و با کمک یک متخصص این موارد را انجام دهید.

Virtual Machine یا Boot Camp ؟

اگر سیستم عامل مک برایتان مهم است و می خواهید هیچ گونه مشکلی برایتان پیش نیاد پیشنهاد می شود از Virtual Machine استفاده کنید به این دلیل که با این کار این ویندوز به صورت یک اپلیکیشن عمل خواهد کرد و فقط اجرا می شود و نیاز به پارتیشن بندی ندارد. اگر بخواهید از Boot Camp استفاده کنید نیاز است از پارتیشن جدید استفاده کنید تا ویندوز ۱۰ در کنار OS X داشته باشید. توجه داشته باشید که این امر هزینه ای نزدیک به ۷۰ دلار می بایست خرج کنید و شبیه ساز هایی مانند Parallels و VMware را خریداری کنید و این روش از سیستم اصلی که OS X می باشد استفاده خواهد کرد و باعث می شود مقداری روند کاری این دو سیستم عامل کند شود.

دو نکته مهم

بعد از استفاده از Boot Camp شبیه ساز های سیستم براحتی قابل انتقال بین دو سیستم عامل نیست و نیاز به تخصص می باشد
این دو سیستم عامل همزمان اجرا نمی شود
مزیت ها:

در استفاده از Boot Camp می توانید از تمام قابلیت های Mac در ویندوز ۱۰ بکار ببرید.
می توانید جهت انتقال فایل هایتان از فضا های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox ، Google Drive و OneDrive استفاده نمایید.
به نحوی می توان گفت اگر تخصص لازم را داشته باشید استفاده از Boot Cam آسان ترین راه استفاده ویندوز ۱۰ در کنار OS X می باشد که در ادامه آموزش آن را خواهید دید.

اولین عمل :

در اول شما می بایست دو سیستم عامل را از نظر سخت افزاری چک کنید تا مطمئن شوید که مک شما از نظر سخت افزاری قدرت اجرای ویندوز ۱۰ را داشته باشد و چند مورد دیگر که به شرح زیر است:

دارا بودن حداقل ۲ گیگابایت حافظه ی رم ( در صورت امکان ۴ گیگ )
مقدار ۳۰ گیگابایت فضای آزاد هارد دیسک
یک فلش مموری ۱۶ گیگابایت ( جهت ساخت درایو راه انداز Boot Camp ویندوز ۱۰)
ویندوز ۱۰ را با استفاده از Boot Camp نصب کنیم:

نکته : با توجه به اینکه برنامه ی Boot Camp از نظر پاییدار بودن مطمئن می باشد باز پیشنهاد می شود از اطلاعات خودتان بک آپ بگیرید.

برنامه ی Boot Camp را از پوشه ی Utilities در قسمت اپلیکیشن های OS X اجرا کنید که در همان اول اجرای این برنامه به شما پیشنهاد می کند که از اطلاعات خودتان بک آپ بگیرید سپس برنامه از شما سوال می پرسد که از او دقیقا می خواهید چکاری را انجام دهد. بعد از وصل کردن فلش مموری به دستگاه همه ی تیک های برنامه را فعال کنید و در مرحله ی بعدی شما باید فایل ISO ویندوز ۱۰ را انتخاب و آدرس مسیر فایل را به عنوان مقصد بنویسید که بعد از آن Boot Camp درایو های مورد نیازش را می سازد.
این امر ممکن است حدود یک یا دو ساعت طول بکشدو ممکن است بعضی از قطعات سخت افزاری دستگاه با ویندوز ۱۰ ناسازگار نباشد و ویندوز به مشکل بر بخورد ولی معمولا اینطور نیست و به درستی اجرا می شود. بعد از نصب شما می بایست میزان فضا جهت پارتیشن بندی را مشخص کنید. توجه داشته باشید این مورد مهم است و بعد از آن دیگر نمی توان آن را تغییر داد و می بایست از اول انجام دهید. بعد از انتخاب فضا گزینه ی Install را انتخاب کنید. پس از Install چند بار ریست می شود و بعد از آن می بایست پارتیشن ساخته شده را که در مرحله ی قبل ساخته اید را انتخاب کنید. توجه داشته باشید اسم پارتیشن Boot Camp می باشد و فرمت آن را NFTS انتخاب کنید و سایر مراحل را انجام دهید. سپس ویندوز ۱۰ نصب می شود که نیاز به سریال فعال سازی می باشد.

ویندوز ۱۰ را بر روی دستگاه Mac اجرا کنیم:

بعد از اینکه نصب ویندوز به اتمام رسید ، یک بار سیستم را ریست کنید و جهت صفحه ی انتخاب سیستم عامل می بایست کلید Option را به صورت پایین نگه دارید و پارتیشنی که با سیستم عامل همخوانی دارد را انتخاب کنید تا سیستم عامل ویندوز ۱۰ اجرا شود.
حذف ویندوز ۱۰ از Mac :

شاید پس از این موارد این ویندوز را بخواهید حذف کنید که برای انجام این امر از روش زیر استفاده کنید.

می بایست برنامه ی Boot Camp را انتخاب کنید و جهت حذف تیک گزینه ی Remove Windows 7 or later را فعال نمایید و گزینه ی next کلیک کنید. سپس گزینه ی Restore را انتخاب کنید تا تمام پارتیشن ویندوز ۱۰ که ساخته بودید حذف شود سپس گزینه ی Next از شما رمز عبور پرسیده می شود و در نهایت این سیستم عامل جدید حذف خواهد شد.

این آموزش توسط سایت The Verge ساخته شده است که اعلام کرده اند که بدون هیچ مشکلی ویندوز ۱۰ را بر روی ۲۰۱۴MacBook Air اجرا کرده اند

نوشتن دیدگاه